???????????????????????????????????? Прочитај повеќе

Љупче Станковски ќе гостува во Прилеп со предавање на тема „Недостатоци во производството на мед и нивно отстранување”

На 13-ти Декември 2017 година со почеток од 18:00 часот во просториите на прилепското Пчеларско здружение „Братство” од Прилеп, Љупче Станковски ќе одржи предавање на тема „Недостатоци во производството на мед и нивно отстранување”. По двете минатогодишни предавања кои Станковски ги одржа во Прилеп и потпишаниот Меморандум за соработка помеѓу „ЗЗ Агро Фаланга” и прилепското […]

DSCI2972 Прочитај повеќе

Во Велес се одржа бизнис средба со странски откупувачи на свежо овошје и зеленчук

Следејќи го успехот од досегашните трговски мисии, организирани во Македонија за германски и други купувачи, УСАИД Проектот за Регионален Економски Развој– РЕГ во соработка со проектот на ГИЗ САРЕД Албанија, организира уште една рунда на Бизнис (Б2Б) средби со купувачи на свежо овошје и зеленчук. Бизнис средбата се одржа во хотелот Романтик во Велес на […]

Љупче Станковски - Претседател на ЗЗ Агро Фаланга Прочитај повеќе

Ќе го амортизира ли зелената нафта очекуваниот ценовен шок?

АНАЛИЗА Зголемувањето на акцизата на нафтата за три и пол денари во изминатиов период предизвика бурни реакции кај земјоделците, кои укажаа дека е неизбежно секој дополнителен трошок и зголемена давачка да влијаат на цените на земјоделските производи, кои, според нив, се исти со години. На ваквите реакции надлежните одговорија со најава за воведување т.н. зелена […]

dsc_0094 Прочитај повеќе

Охридските пчелари беа домаќини на првото предавање на Љупче Станковски за оваа сезона

На 1-ви Декември (петок), во општинската сала во Охрид со почеток од 19:00 часот, Љупче Станковски одржа три ипол часовно предавање на тема „Согледување на недостатоци во производството на мед и нивно отстранување”. На предавањето освен охридски пчелари, присуствуваа и пчелари од Струга и струшко. Станковски во оваа тема го има сублимирано своето 20 годишно […]

DSC_0056 Прочитај повеќе

Љупче Станковски ќе одржи предавање во Охрид на тема: „Согледување на недостатоци во производството на мед и нивно отстранување”

На 1-ви Декември во општинската сала во Охрид со почеток од 19:00 часот, Љупче Станковски, професионален пчелар и претседател на ЗЗ Агро Фаланга ќе одржи предавање на тема: „Согледување на недостатоци во производството на мед и нивно отстранување”. Ова е прво предавање за оваа година и е дел од серијата предавања кои Станковски бесплатно ги […]

13654269_1111360332263831_7720122115727834357_n Прочитај повеќе

Понуда на обични пити за зимска прихрана на пчелни семејства од компанијата Фид Би

Поради исклучително лошата година и зголемената потреба од храна во зимскиот период кај пчелните семејства, компанијата Фид Би со нова понуда за пчеларскиот сектор на ЗЗ Агро Фаланга. Обични гликозно-фруктозни пити (без фид би во нив) по цена од 58,оо мкд за 1кг или пак за поголема количина спакувана во вреќа по цена од 50,оо мкд по […]

23432946_10203826189051187_1671502903_o Прочитај повеќе

Понуда на пити за зимска прихрана на пчелни семејства

ЗЗ Агро Фаланга обезбеди уште една понуда на грчки пити за зимска прихрана на пчелни семејства. Обична пита од 1 кг. по цена од 70,oo мкд Пита збогатена со витамини – 1 кг. по цена од 75,oo МКД. Сите заинтересирани членови да се јават на 076 28 11 88

DSCI2930 Прочитај повеќе

Во Охрид се одржа конференција за ИКТ во земјоделско проширување

Во Охрид на 9-ти и 10-ти Ноември, во хотел Ривиера се одржа конференција за информатичко-комуникациски технологии во земјоделско проширување. Конференцијата е во организација на Фондацијата АЦЕ од Македонија, а учесници беа земјите од Вишеградската група: Унгарија, Словачка и Чешка и земјите од Западен Балкан: Македонија, Албанија и Србија. На конференцијата беа поканети да учествуваат и […]

13654269_1111360332263831_7720122115727834357_n Прочитај повеќе

Понуда за Фидби погачи за прихрана на пчелни семејства

Агро Фаланга како дел од своите активности предвидени со Програмата за работа за 2017 година, продолжува со набавки на опрема, препарати, храна и друго што е потребно за членовите на здружението. За пчеларскиот сектор на здружението, компанијата „Фидби Комерц Дооел Охрид” ја даде следната понуда за погачи за прихрана на пчелни семејства во зимскиот период: […]

DSCI2809 Прочитај повеќе

ЗЗ Агро Фаланга во посета на прилепското село Мало Рувци по повод традиционалното стрижење на овци

Здружението за земјоделци „Агро Фаланга“ го посети прилепското село Мало Рувци. На покана од сточарот од ова село, Зоран Трајчески, претседателот на здружението Љупче Станковски, сточарот Ѓоке Велков од кавадаречкото село Марино и уште неколкумина сточари од прилепско присуствуваа на стрижење на околу 350 овци. Искусниот Велков им се придружи на прилепските сточари во стрижењето, а домаќинот […]