DSCI2640 Прочитај повеќе

Пчеларите во Велес го одбележаа Благовец, денот на пчеларите

7-ми Април е денот кога пчеларите во Македонија го одбележуваат својот патрон празник Благовец. Во Велес традиционално овој празник се одбележува во црквата Свети Спас, со литургија во попладневните часови и пригоден ручек на кој имаат можност да се дружат и да си разменат искуства од пчеларењето. Здружението за земјоделци „Агро Фаланга“ веќе трета година […]

???????????????????????????????????? Прочитај повеќе

Прилепските пчелари го прославија Благовец, денот на пчеларите

Рано наутро, на 7-ми Април 2017 година во црквата Света Петка во селото Лениште, пчеларското здружение „Братство“ од Прилеп и прилепските пчелари го одбележаа Благовец, денот на пчеларите. На прославата присуствуваше градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, претседателот на здружението за земјоделци „Агро Фаланга“, Љупче Станковски заедно со неколку пчелари од Велес, а помеѓу поканетите пчелари од Битола […]

Групна фотографија во црквениот двор Прочитај повеќе

Се прослави Благовец – денот на пчеларите

На 7-ми Април 2016 година во организација на Здружението за земјоделци Агро Фаланга, традиционално се прослави Благовец – денот на пчеларите. Свеченоста се одржа во црквата Св. Спас во Велес каде присуствуваа пчелари од Велес и околината. Се одржа свечена миса каде свештени лица дадоа благослов на присутните и посакаа бериќетна година на сите пчелари. Се благослови […]

Нови кумови Прочитај повеќе

Агенда за утрешната прослава на денот на пчеларите – Благовец

Здружението за земјоделци Агро Фаланга традиционално и оваа година ќе го одбележи денот на пчеларите, Благовец. На 7-ми Април (четврток) во црквата Св.Спас во Велес, со почеток во 17:00 часот ќе започне свечената прослава на која се поканети голем број на пчелари членови на здружението, како и пчелари – гости. Здружението упатува отворена покана кон сите […]

Пчелари - Благовец 07 Април 2015 црква Св.Спас, Велес Прочитај повеќе

Прослава на Благовец, денот на пчеларите

На 07 Април 2015 година по повод денот на пчеларите, во црквата Св.Спас во Велес се одржа традиционална прослава на пчеларите. Прославата беше во организација на Здружението на земјоделци Агро Фаланга. Оваа година кумови на настанот беа Претседателот на здружението Љупче Станковски и Потпретседателот Тони Дуков. Прославата започна со пеење на свештени лица кои го […]

Агенда за празникот на пчеларите Благовец 2015 Прочитај повеќе

Агенда за празникот на пчеларите, Благовец

  На 07 Април 2015 година во организација на ЗЗ Агро Фаланга, во црквата Свети Спас во Велес ќе се прослави празникот на пчеларите Благовец. Сите пчелари се добредојдени на прославата која традиционално се одржува, а овојпат кумови се Претседателот на ЗЗ  Агро Фаланга, Господинот Љупче Станковски и Господинот Тони Дуков, еден од основачите на […]